W ciągu kilku lat praktyki wypracowałam taki sposób projektowania, który pozwoli Państwu na bieżąco uczestniczyć w procesie powstawania projektu. Mi natomiast umożliwi wykreowanie zielonej przestrzeni według Państwa oczekiwań i dostosowanie Państwa potrzeb do mojej wizji ogrodu stworzonego według reguł kształtowania krajobrazu.

Najczęściej nasza współpraca odbywa się w następujący sposób:

1. Spotykamy się na terenie inwestycji, podczas którego przekazują mi Państwo swoje sugestie odnośnie charakteru planowanego ogrodu, swoich oczekiwań, zakresu projektu, stylu życia użytkowników ogrodu oraz jeśli jest taka możliwość kopię mapy terenu. To spotkanie jest niezobowiązujące i bezpłatne (chyba, że wiąże się z dalszą podróżą).

2. Dokonuję wyceny projektu. Po jej zaakceptowaniu podpisujemy umowę.

3. Inwentaryzuję teren, wykonuję dokumentację fotograficzną stanu istniejącego i w razie potrzeby inwentaryzację dendrologiczną (spis i lokalizacja istniejących gatunków roślin) oraz badam panujące na działce warunki (nasłonecznienie, rodzaj, kwasowość i wilgotność gleby).

4. Przerwa, tak, przerwa – najlepsze pomysły przychodzą, kiedy choćby na dzień lub dwa zajmę się czymś innym, po czym zabieram się do pracy nad Państwa projektem.

5. Wykonuję projekt koncepcyjny – w dwóch różnych wariantach.
Koncepcja obejmuje:
– rzut poziomy (widok z góry) kolorowy wydruk komputerowy obrazujący lokalizację i kształty wszystkich elementów ogrodu (roślinność projektowana – na tym etapie bez spisu gatunkowego, nawierzchnie – ścieżki, podjazdy, a także trawnik, opcjonalnie – propozycje elementów architektury ogrodowej, jak altana, pergola, oczko wodne, murek oporowy itp. – szkice lub elementy z katalogów, propozycja rozmieszczenia oświetlenia).
– wizualizacje najbardziej charakterystycznych fragmentów ogrodu lub elementów małej architektury, np. murek oporowy, fragment ogrodu z elementem wodnym itp. (najczęściej dwa odręczne rysunki w kolorze, ale ich ilość uzależniona jest od zakresu projektu).

6. Po podjęciu decyzji, która koncepcja bardziej Państwu odpowiada wykonuję projekt techniczny, w tym:
– rzut poziomy (widok z góry) czarno-biały wydruk komputerowy – plan nasadzeń roślinnych, lokalizacja i kształt wszystkich elementów ogrodu.
– wymiarowanie (widok z góry) czarno-biały wydruk komputerowy.
– opcjonalnie – rysunki elementów małej architektury i/lub elementy z katalogów (np. oprawy oświetleniowe, donice, fontanny, grille, altany)
– spis gatunkowy roślin
– spis materiałów
– na życzenie bez dodatkowych opłat załączam opis dotyczący sadzenia i pielęgnacji roślin (iglastych, liściastych, kwitnących) oraz zakładania i utrzymania trawnika

A jeśli myślą Państwo jedynie o „dopieszczeniu” swojego ogrodu … Mogę Państwu zaoferować metodę projektowania, którą nie polecam na nowo zakładane ogrody, ale sprawdza się w przypadku ogrodów już zrealizowanych, w których nasadzenia są niekompletne lub nie spełniają Państwa oczekiwań. Metodę tą wykonuję w oparciu o dokumentację fotograficzną – nie wymaga ona wykonania szczegółowej inwentaryzacji dendrologicznej.